Ağaçların Kalp Atışları Var!

En son güncellendiği tarih: 16 Mar 2020

Ağaçlar kalpsiz değiller!

Ağaçlar karada yer alan canlı yaşamlarının ana omurgalarından bir tanesidir; ağaçların kalp atışları olduğunun ispatlanması gerçekten özel.


Ağaçların faydaları saymakla bitmediği için, en insan dediğimiz insandan bile daha çok bizlere yardım etmesi, sevgisini vermesi zaten kalpleri olduğunu bize ispat etmişti; ama şimdi kalp atışı olduğunu bilim adamları sayesinde biliyoruz! Araştırmacılar ağaçların daha önce hiç fark etmediğimiz kadar yavaş olan bir kalp atışları olduğunu keşfettiler.


Ağaçların kalp atışları var!

Şimdiye kadar, bilim adamları suyun ağaçların içinden ozmoz yoluyla ilerlediğini sanıyorlardı. Şimdi ise, ağaçların gövdelerinin ve dallarının, büzülmekte ve kalbin vücudumuzdan kanı alması gibi, köklerden yapraklara kadar su pompalamak için genişlediğini keşfettiler.


Nabzımızla bir ağaç arasındaki tek fark kan basıncını düzenlemek yerine , ağaçların her iki saatte bir ya da daha fazla bir sürede kalp atışı yani suyu atma olayını yaparak, su basıncını düzenlemeleridir.


Kaynak: Trees Have a “Heartbeat,” Scientists Discover – Trees may have a ‘heartbeat’ that is so slow we never noticed it/cevrebilinci.com

23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör