Eski Futhark Runik Harfleri'nin 11.'si: İza

İza, Eski Futhark Runik Harfleri'nin 11.'sidir. İza, insanlarda bazı konuların nasıl şifalanacağı yönünde deneyimleyerek edineceğiniz bilgeliğe işaret eder. Salt entellektüel bir bilgi edinmekten ziyade deneyimleyerek edinilecek bir bilgelik şeklinde bazı konuların nasıl şifalanacağının öğrenileceğini anlatır.

Deneyimlenerek asıl şifalanacağı öğrenilecek olan konulardan bazıları, durgunluk, bezginlik, soğukluk, kısıtlanmışlık, bencillik, görmemezliktir. İncelediğiniz ya da cevap aradığınız bir konuda okuma yaptırırsanız ve cevap olarak İza'yı çekerseniz bu, o konu hakkında şifalanma deneyimi yaşamanız için şu anda sıkışmış olup akamıyor olan bazı enerjilerin bulunduğu anlamına gelir.

İza, yavaş hareket eden ve kişinin bazen farkında olmadığı bir enerji ile ilgili edineceği bilgeliği ifade eder. Bu tür bir enerji hayatın çok çeşitli alanlarında bulunabilir ve bir okumada hangi alanda İza ortaya çıkıyorsa, kişinin o konuda geliştireceği bir bilgeliği temsil eder.

Kişilerarası ilişki okumalarında İza, yakınlık duygusunda bir eksiklik, soğukluk olduğuna işaret eder. Şöyle ki henüz şifalanmamışken, karşınızdaki kişi sürekli kendini merkeze alıyor ve birbirinizi anlamanız için iletişim kurmaya yanaşmıyor olabilir. Bu durumda, yaşamınız sizi, kendi içinize dönmeye ve bu kişinin sizin için ne bakımdan önemli olduğunu düşünmeye çağırıyor demektir.

İş ya da finans konularıyla ilgili okumalarda İza, dışarıdan dayatılan bir kontrole işaret eder. Bir işin büyümesi için orada, bir akışın bulunması gerekir; enerjinin, paranın, ürünlerin, servislerin vs. akışı. İza, mevcut durumda bir sıkışmışlığın bulunduğunu ve böylece işlerin yeniden akan bir hale gelebilmesi için şifa bilgeliği şeklinde bazı özel çabaların gerektiğini gösterir.

Kişisel gelişim konusundaki sorulara yanıt olarak çıkan İza, kendinizi içinde bulduğunuz durumun kök nedeninin, özbenlik duygunuzdaki bir şifalanma gereksinimi olduğunu gösterir. Hayata yönelik duygu ve tutumlarınızın gelişmenizi engellediğini ve bu yüzden şifalanarak, yeniden, değişebilen ve gelişen bir ruh hali kazanmanız gerektiği mesajını verir.

İza, dönemleri de temsil edebilmektedir. Bunlar 6 aylık veya daha uzun zaman aralıklarıdır. Dönem anlamında İza, hayatınızdaki işlerin yeniden akışkan hale gelmesi için düşünceleriniz ve eylemleriniz konusunda özel ilgi ve çaba harcayarak şifalanacağınız bir dönemde olduğunuz anlamına gelir.

Temsil ettiği konularda bilgelik kazanmak için İza, içinde bulunduğunuz durumun daha farkında olmanız için size çağrı yapar. Buna yönelik olarak, örneğin, kitap okuyabilir ya da bilgisi, bilgeliği yüksek kişileri dinleyebilir ya da onlardan eğitim alabilirsiniz. Bilmediğiniz şeyleri öğrenebilirsiniz; yeter ki samimi şekilde buna yönelin. Bu, enerjinin akan bir hale gelmesini sağlayacaktır.

İza, bireysel ilişkilerinizle ilgili olarak ise, size yardım etmeyen, sizi anlamayan ya da öyle gibi gördüğünüz kişilerle yan yana olduğunuzda nasıl davranmanız gerektiğinin bilgeliğini kazandırmak ister. Yeniden, olumlu bakış açısını, yaratıcılığı, potansiyeli ve yaşama zevkini nasıl kazanacağınızı öğreneceğinizi anlatır. Bunu başta zor bir şey gibi hissetseniz de, adım attığınızda gerisi gelecektir.

İza, aynı zamanda, pişmanlık, geri döndürülemez şekilde önemli şeyler kaybetmişlik hislerini nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmenizi ister. İlk başta bu duygular sizi sarsabilirse de asıl önemli olan, başaracağınız dönüşümdür.

Örneğin, sevdiğiniz kişi ile olan ilişkiniz, iş hayatınızla ilgili bir fırsat ya da sağlığınız ile ilgili olarak, sizin fark etmemiş olmanızdan dolayı kesin kayıplara uğradığınızı hissettiren duygular verebilir size. Ve sonrasında güzel bir dönüşüm gelecektir. Siz böylece, bu zorlu duyguları dönüştürmenin yüce gönüllü kalbi ile ortaya çıkarsınız.

İza'nın temsil ettiği, tüm bu başlangıçta olumsuz sanılabilecek deneyimleri yaşayan kişinin asıl edineceği bilgelik, kişinin, yaralı bir özbenlik duygusunu nasıl şifalayabileceğine dair bilgi ve bakış açısıdır.

Örneğin "Hayatımda işlerimin ters gitmesinin nedeni nedir?" şeklindeki bir soruya yanıt olarak İza çıkarsa bu, enerjiyi akan bir hale getirmeniz yönünde şifalanma deneyimi yaşayabilmeniz için hayatınızda işlerin bu halde olduğu anlamına gelir. Şifalanmanızla birlikte enerjiniz yeniden rahatça akan bir hale geldiğinde, dönüşüm yaşamanın bilgeliği ile yaşamınızda "yenilenmiş bir siz" olarak yeniden doğacaksınızdır.

Şöyle de denebilir ki İza, hoşumuza gitmeyen ya da olumsuz durumlara yönelik bir tutum olarak, enerjimizi donmuş hale getirmemizin çözüm olmadığını anlatır. Kendimizi korumamız aslen, şifaya yönelmemiz ile sağlanır.

Bir okumada ya da sorulan bir soruya bir yanıt olarak, İza tek başına değil de diğer bazı runik harflerle birlikte çıkarsa, diğer harflerin anlamlarıyla birlikte yorum yapılmalıdır. Bu da, deneyim, sezgi ve nihayetinde Odin'in kutsamalarını gerektirir.

Bununla birlikte İza, bazen de, içinizde henüz açığa çıkmamış büyük bir potansiyelin bulunduğunu ve bu yönde net şekilde kesin kararlı biçimde harekete geçerseniz bunu ortaya çıkarabileceğinizi anlatır.


Kaynak: https://psychologicallyastrology.com/2021/01/31/elder-futhark-rune-isa/

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör