Greyfurt Ekstresi Çekirdeği

En son güncellendiği tarih: 31 Mar 2020

Greyfurt kelimesi İngilizceden tercümede “üzüm meyvesi” anlamına gelse de, besleyici özellikleri bakımından üzümle hiçbir ortak nokta taşımamaktadır. Bu ismi almasının nedeni ise, bir dalda 3-18 adetlik kümeler halinde yetişmesidir. Greyfurt, hem bir botanik tür hem de kültür bitkisi olarak 100 yıldan fazla bir zaman önce insanlar tarafından tanınmıştır. Bitkinin soğuğa karşı dayanıklılığı düşük olduğu için greyfurt, diğer turunçgillere kıyasla daha sıcak bölgelerde yetiştiriliyor.

Kullanım alanları:

·         Bakteriyel, virüs ve mantar enfeksiyonlarının erken aşamada tedavisi ve önlenmesi;

·         Herpes, liken.

·         Cilt ve tırnaklarda kandidoz.

·         Ağız boşluğu hastalıkları: stomatit, gingivit, parodontoz, parodontit ve b.

·         Sivilce, cilt apsesi, furunkul ve karbunkul.

·         Kafa seboresi, psoriyazis.

·         İshal, meteorizm, helmintoz.

·         Sivilce, kurdeşen, alerji, spesifik olmayan cilt döküntüleri.

·         Yüksek kolesterol, hipertoni, ateroskleroz.   

·         Miyokard enfarktüsünün önlenmesi.

·         Vücudun arındırılması, ayrıca zayıflama programı sırasında yardımcı olarak.

·         Evde kullanım için – gıda ürünlerinin saklanması, dezenfekte edilmesi ve b.

·         Kozmetik amaçlar için.

Güvenlik Önlemleri:

Daha önce de ifade edildiği gibi greyfurt çekirdekleri ekstresi, sentetik antibiyotiklere kıyasla toksik değil ve yan etkilere sahip değil. Ama bu ekstre oldukça konsantre bir ürün olduğu için kullanımında çok dikkatli olmak gerekiyor.

Mukozanın zarar görmesini önlemek için hiçbir şekilde ekstreyi sulandırılmamış şekilde içmemek gerekiyor. Turunçgillere alerji olması durumunda sadece doktora danıştıktan sonra kullanmak gerekiyor.

  Dahili kullanım:

·         Ekstre, sadece su veya meyve suyuyla sulandırılmış halde içilebilir.

·         Dahili kullanım için ortalama doz: Yetişkinler için – 200 ml su veya meyve suyuna 5-15 damla, günde 2-3 kez; Çocuklar için (3-10 yaş) – 200 ml su veya meyve suyuna 2-5 damla, günde 1-2 kez.

·         Maksimum günlük doz: her 10 kg vücut ağırlığına 5 damla. Özel durumlarda doz iki katına çıkarılabilir – 1 kg başına 1 damla. 30 ml ekstrede yaklaşık 900 damla bulunmaktadır!

·         Kullanım süresi hastalığa bağlıdır. Temel hastalık sendromları ortadan kalktıktan sonra etkinin devam etmesi için kullanıma 1 hafta daha devam etmek gerekiyor.

·         Ekstrenin uzun süre boyunca dahili kullanımı bağırsağın mikro florasını bozabilir, bu yüzden dahili kullanım 6 haftayı geçmemelidir. Daha uzun süreli kullanım gerekiyorsa sadece doktora danıştıktan sonra olmalıdır.

Dıştan kullanım:

·         Sulandırılmamış ekstre sadece haşerat sokulan yerlere, siğillere veya mantarlı tırnaklara uygulanabilir (bazı durumlarda ciltteki küçük travmalar, akne ve sivilcelere).

·         Ekstre, mukozaya sadece su, gliserin veya bitki yağıyla (en iyisi jojoba yağıyla) sulandırılmış halde uygulanmalıdır.

Kullanım şekilleri ve dozlar

Sorunlu cilt ve mukoza durumunda:

1. Döküntü, kurdeşen, liken, suçiçeği. 10 damla ekstreyi 2 yemek kaşığı bitki yağıyla karıştırın. Pamuğu elde edilen mahlule batırarak sorunlu bölgelere günde 2 kez sürün. İrinli iltihap durumunda uygulamadan önce sorunlu bölgeyi kurutmak gerekiyor.

            2. Uyuz. 20 damlayı 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağa ekleyerek tüm vücudunuza sürün.

            3. Dermatit. 3-5 damlayı 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağa ekleyerek günde 2-3 kez sorunlu bölgelere sürün.

            4. Psoriyazis, nörodermit, kurdeşen. 5 damla ekstreyi 1 yemek kaşığı jojoba yağına ekleyerek tahriş olmuş cilde sürün.

            5. Egzama. 8-10 damla ekstreyi 100 ml kaynamış ve soğutulmuş suya ekleyip çalkalayın. Sorunlu bölgeleri önce kurutun, daha sonra elde ettiğiniz mahlulü sürün. 3-5 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. İyice sulandırılmış ekstre mahlulüyle sorunlu bölgeleri bir daha yıkayın.

            6. Sorunlu cilt (sivilce, akne, siyah nokta). Cildinizi nemlendirin, parmak uçlarıyla 1-4 damlayı sorunlu bölgelere sürün, ovun ve ardından yıkayın. Bu ekstreyi 2 dakikadan fazla tutmamak veya kuru cilde uygulamamak gerekiyor. Cilt hassas ise ekstreyi sulandırmanız gerekiyor. Sivilceyi patlattıysanız yarayı 1 damla ekstreyle dezenfekte edin.

            7. Kepek, kafa derisi hastalıkları, bit. 5-10 damlayı az miktarda şampuana ekleyin ve saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bitlenme durumunda ekstreli şampuanı etki etmesi için 30 dakikalığına saçınızda bırakın, ardından durulayın. 3 gün sonra tekrarlayın.

            8. Kesikler, sıyrıklar, çizikler. 1 damlayı nemli parmağınıza sürerek yaraya uygulayın.  

            9. Cilt üzerindeki yaralar. 3 damlayı 1 yemek kaşığı suyla karıştırarak yaraya uygulayın.

            10. Dudaklarda herpes, çatlaklar. 4-5 damlayı 1 yemek kaşığı jojoba yağıyla karıştırarak günde birkaç kez dudaklarınıza sürün.

            11. Siğil. Sulandırılmamış ekstreyi (1 damla) günde 2 kez direk siğil üzerine sürün.

            12. Varis ve trofik ülser. 30 damlayı 100 ml suyla karıştırın. Gazlı bezi bu karışıma daldırın ve sorunlu bölgeye koyun (açık yara olmaması halinde).

            13. Cilt ve tırnaklarda mantar hastalıkları. Günde birkaç kez sorunlu bölgelere %10’luk ekstre karışımını (su, yağ veya gliserinle) veya saf ekstreyi sürün (5 damlayı nemli avucunuza damlatın).

            14. Tırnak eti iltihabı. 3-4 damla sulandırılmamış ekstreyi günde 3 kez hafif masaj hareketleriyle sorunlu bölgeye sürün, durulamayın. Veya 5 damlayı 1 yemek kaşığı yağa ekleyerek günde birkaç kez uygulayın.

            15. Mastit. 1 yemek kaşığı masaj yağına 8 damlayı ekleyerek göğsünüzü ovun.

            16. Vajinit, pamukçuk. 1-3 damla greyfrut ekstresi+2-3 damla çay ağacı yağını ¼ lt suyla karıştırıp, tamponu bu karışıma daldırarak sorunlu bölgelere sürün. Veya 1 bardak ılık suya 2 damla ekstreyi ekleyerek sorunlu bölgeye püskürtün.

            17. İntim bölgelerin bakımı için. 1-2 damlayı nemli bir peçeteye damlatarak intim bölgeleri temizleyin.

            18. Aşırı terleme. 20-25 damla ekstreyi 100 ml suyla karıştırarak püskürtme ucu olan bir şişeye koyun. Deodorant olarak da kullanılabilir. Veya 2 damlayı nemli avucunuza koyun ve terleyen bölgelere sürün (koltuk altı, ayaklar).

            19. Pişik (bebeklerde). 5 damla ekstreyi 1 yemek kaşığı jojoba yağına ekleyerek ciltteki kıvrımlı yerlere sürün.

            20. Hemoroid. 30-50 damlayı ılık suya ekleyerek oturma banyosu yapın – yarım dakika boyunca.

            21. Haşerat sokması. 1 damla saf ekstreyi nemli parmağınıza koyarak sokulan yere sürün. Kene ısırması durumunda önce keneyi çıkarmak gerekiyor.

            22. Nasırlar. 30 damlayı ılık suya ekleyerek ayak banyosu yapın. Böyle bir banyodan sonra nasırlar kolaylıkla çıkacaktır.

Ağız bakımı :

1. Diş eti iltihabı, kötü ağız kokusu. 5 damlayı 1 bardak suya ekleyin. Günde 1-2 kez 10 saniye ağzınızı çalkalayın.  

            2. Diş çürüğü, parodontoz, parodontit. 1-2 damlayı nemli diş fırçasına koyarak dişlerinizi fırçalayın, ardından 10 damla ekstre eklenmiş suyla ağzınızı çalkalayın.

            3. Çocuk ve bebeklerin ağızlarında maya enfeksiyonu (pamukçuk). 1-10 damlayı (yaşa bağlı olarak) bir bardak suya ekleyip, tamponu bu karışıma daldırarak günde 2-3 kez ağzı temizleyin.

            4. Aftöz ülser. 1-10 damlayı (hastalığın şiddetine bağlı olarak) 1 bardak suya ekleyerek ağzınızı çalkalayın veya günde 2-3 kez bu karışımı batırılmış tamponla temizleyin.

            5. Diş fırçalarının dezenfekte edilmesi. 5-10 damla ekstreyi suda karıştırarak diş fırçalarını bu karışımda 15 dakika tutun, ardından durulayın.

Evde kullanım :

1. Yerlerin silinmesi. 50 damlayı 10 lt suda karıştırıp yerleri silin.

            2. Duvar ve tavanlarda örümcek ağları. 15 damlayı 1 bardak suda karıştırarak püskürtücü ile uygulayın.

            3. Kapalı mekanların dezenfekte edilmesi. 20 damlayı 1 lt temizlik ürününe ekleyerek uygulayın.

            4. Halı temizliği. 20 damlayı 1 lt suya ekleyerek bu karışımla halıları temizleyin.

            5. Kapalı mekanlarda kötü kokuların yok edilmesi (tuvalet ve b.). Fayansların üzerine birkaç damla damlatın.

            6. Gıda ürünlerinin dezenfekte edilmesi (meyveler, sebzeler, et, balık, yumurta, tavuk ve b.). 20 damlayı 1 lt suda karıştırarak kullanın.

            7. Tabaklar (çocukların tabakları dahil) ve mutfak gereçlerinin dezenfekte edilmesi. 20 damlayı 1 lt suda karıştırarak kullanın.

            8. Gıda ürünlerinin saklama tarihlerinin uzatılması. 20 damlayı 1 lt suda karıştırarak gıda ürününü birkaç dakikalığına bu karışımda tutun. Böylece saklama süresi 4-5 kat artacaktır.

            9. Çamaşırların durulanması. 20 damlayı durulama suyuna ekleyerek kullanın.

            10. Bitkilerde kullanma (zararlı böcekler, tozlardan korunmak için) – 30 damlayı ½-1lt suda karıştırarak gerekli yerlere püskürtün.

            11. Suyun dezenfekte edilmesi. 10 damlayı 1lt suya ekleyin.

            12. Havuzların dezenfekte edilmesi. Her 100 lt suya 20 ml ekleyin.

           13. Kozmetik ve hijyenik ürünlerin saklama sürelerinin artırılması. 1 damlayı krem, jel, şampuan ve b. ürünlere ekleyin.


Vivasan'a üye olmak için Şafak Burçak Alkanlı ile iletişime geçebilirsiniz.

Vivasan ID: 210438

Telefon Numarası: 0 532 559 71 54

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör