Sağlığını Korumayı Öğren: Geçirgen Bağırsak

En son güncellendiği tarih: 12 Mar 2020

Bağırsak İçin En İyi Gıdaları İçeren Geçirgen Bağırsak Diyet ve Tedavi Planı

Geçirgen bağırsak sendromu, milyonlarca insanın mücadele ettiği ve aslında farkında olmadığı hızla artan bir durumdur. Adından geçirgen (sızdıran) bağırsak sendromunun sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ancak gerçekte diğer birçok sağlık sorunlarına yol açabilir.


Araştırmaya göre, gıda alerjilerinizin nedeni, enerji düşüklüğü, eklem ağrısı, tiroid hastalığı, otoimmün hastalıklar ve yavaş metabolizma aslında geçirgen bağırsak semptomlarınızın ilerlemiş bir aşaması olabilir.


Bu makalede, özellikle geçirgen bağırsak sendromunu nasıl iyileştirebileceğinizi ve uğraştığınız sağlık sorunlarını nasıl çözebileceğinizi açıklayacağım.


Geçirgen Bağırsağınız Olup Olmadığını Nereden Anlarsınız?

Geçirgen bağırsaklarda olabilecek en büyük uyarı işaretlerinden biri - geçirgen bağırsak testi yaptırmanızı öneririm - birden fazla gıda hassasiyeti yaşamanız olabilir. Kısmen sindirilmiş protein ve yağ, bağırsak zarınızdan sızıp kan dolaşımınıza girerek alerjik bir tepkiye neden olabilir.


Bu alerjik tepkinin vücudunuzun her yerinde kızarıklığa neden olacağı anlamına gelmez, ancak aşağıdaki gibi çeşitli semptomlara yol açabilir:


📌 Şişkinlik / gaz

📌 Gıda duyarlılıkları

📌 Tiroid hastalıkları

📌 Yorgunluk

📌 Eklem ağrısı

📌 Baş ağrısı

📌 Rosacea ve akne gibi cilt sorunları

📌 Sindirim problemleri

📌 Kilo almak

📌 Eğer tedavi edilmeden bırakılırsa, enflamatuar barsak hastalığı, IBS, artrit, egzama, sedef hastalığı, depresyon, anksiyete, migren baş ağrıları, kas ağrısı ve kronik yorgunluk gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Journal of Diabetes 'e göre, tip 1 diyabet de dahil olmak üzere otoimmün hastalıkların ana nedeni olarak geçirgen bağırsak sendromu olduğuna işaret eden güçlü bir kanıt vardır. (1)


Geçirgen bağırsaklarla ilgili diğer bir problem ise, çinko, demir ve B12 vitamini dahil, hayati minerallerin ve besin maddelerinin emilim bozukluğuna yol açabilmesidir.


Lektinler ve Geçirgen Bağırsağa Neden Olan Gıdalar


Lektinler sadece tahıllarda değil, birçok gıdada bulunur ve oldukça az miktarlarda tüketilirse, vücudunuz bunlarla iyi geçinir. Ancak bol miktarda lektin içeren yiyecekler oldukça problemlidir. Geçirgen bağırsağa yol açan lektinlerin ve yiyeceklerin bazıları buğday, pirinç, kılçıksız buğday ve soyadır.


Tahılların çimlendirilmesi ve fermente edilmesi, fitat ve lektinleri azaltır ve bu yiyeceklerin sindirilmesini kolaylaştırır. GDO ve hibritlenmiş yiyecekler, böceklerle mücadele etmek için modifiye edildiklerinden, lektinlerde en yüksek miktarda olma eğilimindedir. Ayrıca, glüten içeren tahıllar bağırsak zarınıza zarar verebilir ve potansiyel olarak geçirgen bağırsak sendromuna neden olabilir. Bağırsaklarınızı iyileştirdikten sonra, zaman zaman yemek için fermente edilmiş ve filizlenmiş tahılları beslenmenize geri ekleyebilirsiniz.


Geleneksel inek sütü, geçirgen bağırsağa neden olabilecek başka bir besindir. Bağırsaklarınıza zarar verecek süt bileşeni, A1 kazein proteinidir. Ayrıca pastörizasyon işlemi, hayati enzimleri yok eder ve laktoz gibi şekerlerin sindirilmesini çok zorlaştırır.


Şeker, sindirim sisteminize zarar verecek başka bir maddedir. Şeker, maya, kandida ve kötü bakteri üremesini besler ve bu da bağırsaklarınıza daha fazla zarar verir. Kötü bakteriler sağlıklı hücrelere zarar veren ve bağırsak duvarınıza bir delik açabilen ekotoksin adı verilen toksinler oluşturur.


Geçirgen Bağırsak Diyeti + Geçirgen Bağırsak iyileşmek için 4 Adımlık Plan

İyi haber, geçirgen bağırsak problemini başarıyla iyileştirmenin bir çözümü vardır.


4 aşamalı olan bu süreç aşağıdaki adımları içermektedir:

1-) Bağırsaklara zarar veren yiyecekleri ve faktörleri hayatınızdan ÇIKARIN (remove)

2-) Bunların YERİNE tedavi edici gıdaları KOYUN (replace)

3-) Özel takviyelerle ONARIN (repair)

4-) Probiyotiklerle TEKRAR DENGELEYİN. (rebalance)


Bu benim hastalarıma fonksiyonel ilaç tedavisi uygularken inanılmaz sonuçlar elde etmelerini sağlayan protokoldür.


1.Bağırsaklara zarar veren belli gıdaları hayatınızdan çıkarın.

Filizlenmemiş tahıllar, ilave şeker, genetiği değiştirilmiş gıdalar (GDO), rafine yağlar, sentetik gıda katkı maddeleri ve geleneksel süt ürünleri gibi alerjenleri ve enflamatuar yiyecekleri çıkarmak çok önemlidir. En başta elenmesi gereken toksik maddeler; musluk suyu, böcek ilaçları, NSAIDS (Non Steroidal Antienflamatuar İlaçlar) ve antibiyotiklerdir - ancak bunları doktorunuz size reçete etmişse her zaman ona danışmayı unutmayın.


2.Bağırsaklara zarar veren yiyecekler yerine bağırsak iyileştirici gıdalar koyun.

Eğer geçirgen bağırsak sendromundan muzdaripseniz, geçirgen bağırsaklar için doğru bir diyet uygulamanın zamanı geldi de geçiyor demektir. Böyle bir diyet iyileşmeyi destekleyici gıdalar içerir, çünkü sindirimleri kolaydır ve ince bağırsak onarımına yardımcı olur.

Geçirgen bağırsak diyeti gıda listesi aşağıdaki gibidir:


KEMİK SUYU — Kemik suyu tahrip olmuş hücre duvarlarınızı iyileştirecek kolajen ve prolin ile glisin aminoasitlerini içerir. Hastalarımın büyük bir kısmına geçirgen bağırsak ve otoimmün hastalıklarını tedavi etmede yardımcı olması için 3 günlük kemik suyu diyeti (orucu/fasting) uyguladım.


KÜLTÜRLERMİŞ ÇİĞ SÜT ÜRÜNLERİ — Bağırsakları iyileştirmeye yardımcı olabilecek hem probiyotikler hem de kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) içerir. Meşhur kefir, yoğurt, amasai (Kefire çok benzeyen, Afrika'ya özgü fermante bir içecek), tereyağı ve çiğ peynir en iyi probiyotik yiyeceklerden bazılarıdır.


FERMENTE SEBZELER — İnce bağırsak pH ını dengeleyen organik asitler ve bağırsakları destekleyen probiyotik içerir. Lahana turşusu, kimchi ve Kvass mükemmel kaynaklardır.


HİNDİSTAN CEVİZİ ÜRÜNLERİ — tüm hindistan cevizi ürünleri özellikle bağırsaklarınız için iyidir. Hindistan cevizindeki orta zincirli yağ asitlerinin (MCFA'lar) sindirimi diğer yağlardan daha kolaydır, bu nedenle geçirgen bağırsakta iyi çalışırlar. Ayrıca hindistan cevizi kefiri, sindirim sisteminizi destekleyen probiyotikler içerir.


FİLİZLENMİŞ TOHUMLAR — filizlenmiş chia tohumları, keten tohumu ve kenevir tohumları, yararlı bakterilerin büyümesini desteklemeye yardımcı olan mükemmel lif kaynaklarıdır. Fakat geçirgen bağırsak rahatsızlığınız ciddi boyuttaysa, lif ihtiyacınızı buharda pişmiş sebzelerden ve meyvelerden almaya başlamanız gerekebilir.


SAĞLIKLI YAĞLAR — yumurta sarısı, avokado, ghee (sade yağ) ve hindistancevizi yağı gibi yağları makul oranda tüketmek bağırsağı rahatlatır ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.


OMEGA-3 YAĞLAR — Doğal ortamında otlarla beslenen sığır eti, kuzu ve doğal ortamında avlanmış somon balığı gibi antienflamatuar yiyecekler zarar görmüş bir bağırsağın yararınadır.


MEYVE — Günde 1-2 porsiyon meyve tüketmek geçirgen bağırsak diyetinde iyidir. Ev yapımı elma sosu veya meyve sosu yapmak için elmaları ve armutları buğuda pişirebilirsiniz. Meyve en iyi sabahları tüketilir ve gün içinde tüketilmemelidir, meyve alımınızı ılımlı miktarlarda tutun.


3. Bağırsaklarınızı belli takviyelerle onarın


Geçirgen bir bağırsak tedavi planında, sindirim sağlığınızı destekleyen ve bağırsak astarını daha fazla hasardan koruyan birçok takviye vardır. En yararlı altı geçirgen bağırsak takviyesinin probiyotik, sindirim enzimi, l-glutamin, meyan kökü, quercetin, shilajit ve marshmallow kökü olduğuna inanıyorum.


# 1 PROBİYOTİKLER (Günlük 50-100 milyar ünite), alınması gereken en önemli takviyedir çünkü iyi bakterileri yeniler ve kötü bakterileri temizler. Dr Axe, hem gıda olarak hem de ek takviye olarak probiyotik almanızı önerir.

O, “Her zaman insanların geçirgen bağırsak tedavisinde rahatsız edici etkenleri çıkararak, bu protokolün sadece bir kısmını uyguladıklarını görüyorum. Ama sık sık atladıkları kısım bağırsağı iyi bakteriler ile takviye ederek, bunların kötü bakterileri uzaklaştırmasını sağlamaktır."Bununla birlikte, HEM probiyotik yönünden zengin yiyeceklere beslenin ve EN AZ günde 50 milyar ünite probiyotik alın. Bacillus clausii, Bacillus subtilis, Saccharomyces boulardii ve Bacillus coagulans gibi suşları arayın.


# 2 SİNDİRİM ENZİMLERİ (her yemeğin başında bir veya iki kapsül), yiyeceklerin tamamen sindirilmesini sağlar, kısmen sindirilmiş yiyeceklerin ve proteinlerin bağırsak duvarınıza zarar verme olasılığını azaltır.


# 3 L-GLUTAMİN geçirgen bağırsakları iyileştirmek için tasarlanmış herhangi bir program için çok kritik öneme sahip bir takviyedir. Glutamin tozu, anti-enflamatuar özellikte olup bağırsak astarınızın büyümesi ve onarımı için gerekli olan esansiyel bir amino asit takviyesidir. L-glutamin koruyucu olarak hareket ederek yarar sağlar: hücre duvarlarını kaplar ve tahriş edicileri kovar. Günde iki kez 2-5 gram alın.


# 4 MEYAN KÖKÜ (DGL), kortizol seviyelerini dengelemeye yardımcı olan ve midede asit üretimini artıran adaptojenik bir bitkidir. DGL, mide ve on iki parmak bağırsağının mukozal astarını korumak için vücudun doğal süreçlerini destekler.Bu bitki, özellikle birisinin geçirgen bağırsak sorunu duygusal stresten kaynaklanıyorsa faydalıdır. Günde iki kez 500 miligram alın.


# 5 QUERCETIN Tight junction(sıkı bağlantı bölgesi) proteinlerinin üretimini desteklediğinden, bağırsakların kapatılmasıyla bağırsak bariyer fonksiyonunu geliştirdiği gösterilmiştir. Aynı zamanda mast hücrelerini dengede tutar ve gıda intoleransında yaygın olan histamin salınımını azaltır.Yeni çalışmalar ülseratif kolit iyileşmesinde de etkinliğini göstermiştir.Yemeklerle birlikte günde üç kez 500 miligram alın.


# 6 Shilajit - Ayurveda tıbbında sıkça kullanılan katran benzeri bir şifalı bitki olan shilajit, mide ülserlerinden koruyabilir, ayrıca sızdıran bağırsaklar tarafından tetiklenen veya daha şiddetli enflamasyonu azaltabilir.


# 7 Marshmallow Root - Marshmallowkökünün antioksidan ve antihistaminik özellikleri, özellikle sızdıran bağırsakla mücadele edenler için herhangi bir doğal ecza dolabına mükemmel bir katkı sağlar.


Yukarıdaki protokolü izleyebiliyorsanız, bağırsaklarınızı başarılı bir şekilde tedavi etmek için iyi bir yoldasınız!


📎 Bonus olarak şuraya Dr Axe ın konu ile ilgili kapsamlı bir videosunu da bırakayım.★☆★☆★★☆★☆★☆★☆★★☆★☆★☆★☆★★☆★☆★☆★☆★★☆★☆★☆★☆★★☆★☆★


Bu konuyla ilgili paylaşımlarım devam edecek; takipte kalın .

Burada anlattıklarıma ilave olarak bütün bağırsak rahatsızlıklarının arka plan oyuncusunun stres ve zorlu hayat koşulları olduğunu unutmayın. "İstediğin anda kendi içine çekilebilirsin; çünkü insanın çekilebileceği hiçbir yer kendi içinden daha dingin, daha erinçli olamaz...Öyleyse, sürekli olarak kendini bu sığınacak yere uyarla, orada kendini yenile." diyor Marcus Aurelius Düşünceler kitabında. Bunu akılda tutmak lazım.


Sevgiler ve şifalar dilerim..


Kaynak: http://lymenotes.blogspot.com/2019/01/gecirgen-bagirsak.html

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör